Broń bez pozwolenia, co możemy kupić w Polsce?

Posiadanie broni, chociaż może zapewnić bezpieczeństwo, obwarowane jest wieloma zakazami. Większość rodzajów wymaga dodatkowo posiada pozwolenia. Są jednak takie typy broni, które można kupić i legalnie posiadać bez konieczności przechodzenia przez testy.

Broń palna i dystansowa

Mogłoby się wydawać, że nie istnieje rodzaj broni palnej, która nie wymaga pozwolenia, a jednak są dwa jej rodzaje:

  • broń czarnoprochowa – tzn. broń rozdzielnego ładowania, wytworzona przed rokiem 1885 oraz wszelkie jej repliki, czyli również nowo wyprodukowana broń pod warunkiem, ze jest reprodukcją starszego modelu. Najczęściej w jej ramach kupowane są rewolwery i karabiny. Dodatkowo dokupić trzeba do niej kapiszony, przybitki, kule oraz proch.
  • wiatrówki – według polskiego prawa te o energii poniżej 17 dżuli nie są uważane za broń, zatem może je posiadać każdy. Mocniejsza broń (powyżej 17 dżuli) również nie wymaga zezwolenia, ale taką broń trzeba zarejestrować na Komedzie Powiatowej lub Miejskiej Policji w terminie 5-u dni od daty zakupu.
  • łuki – polskie prawo za broń cięciwową uważa wyłącznie kuszę, dlatego łuk może posiadać każdy, nawet dziecko

Broń biała

Polskie prawo wymienia rodzaj broni białej, która wymaga zezwolenia Należą do niej:

  • ostrza ukryte w przedmiotach niemających wyglądu broni,
  • kastety,
  • nunczako,
  • pałki z zakończeniem lub wkładem z ciężkiego i twardego materiału,
  • pałki z drewna lub innego twardego materiału imitujące kije bejsbolowe.

W zapisie nie pojawiają się długie noże, miecze i maczety, jednak obnoszenie się z nimi w miejscach publicznych i tak może skończyć się wizyta na policji i zatrzymaniem pod zarzutem posiadania niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym.

Inne rodzaje broni

Istnieją jeszcze dwa najpopularniejsze rodzaje broni bez zezwolenia, mianowicie:

  • miotacze gazu – zarówno ręczne w formie sprayu, jak i tzw. pistolety RMG, czyli przypominające broń palną urządzenia, które strzelają chmurą gazu pieprzowego
  • ręczne paralizatory – bez zezwolenia można posiadać przedmioty obezwładniające za pomocą energii elektrycznej, o ile ich średnia wartość w obwodzie nie przekracza 10mA. To wystarczy, by paralizator zadziałał nawet pomimo odzieży, a dawka prądu doprowadzi go do oszołomienia i da czas potrzebny na ucieczkę.

Żadna broń nie okaże sie skuteczną, jeśli nie posiada się umiejętności posługiwania nią.

Broń bez pozwolenia, co możemy kupić w Polsce?

Related Post

Wiatrówka – wybieramy najlepszą! Wybór wiatrówki zależy od tego, do czego będziemy strzelać, z jakiej odległości, jakie mamy doświadczenie, jakim dysponujemy budżetem itd. Zanim zdecydujemy się więc na konkretny model – zwłaszcza, jeżeli jesteśmy strzelcami początkującymi – warto uw...
admin

Dodaj komentarz